Skip to content

3 Strassberg CtTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 17, 2000

Property Information

Block2010
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,686
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
26%
Improvement Value:$290,300
74%
Total Assessment$391,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,807+6.7%
2024$12,941+1.2%
2023$12,784+6.5%
2022$12,001+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 3862, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1977