Skip to content

1133 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block2010
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
26%
Improvement Value:$268,500
74%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,824+6.7%
2024$12,020+1.2%
2023$11,874+6.5%
2022$11,146+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975