Skip to content

2482 Sylvan Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block2157
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
33%
Improvement Value:$152,400
67%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+6.7%
2024$7,491+1.2%
2023$7,400+0.0%
2022$7,400+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
Sq Ft1,472DeedBook 6402, Page 609Recorded4/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$56,900
DeedBook 2107, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1975