Skip to content

33 Country LaneTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block2169
Lot283
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
28%
Improvement Value:$237,500
72%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,703+6.7%
2024$10,969+1.2%
2023$10,836+6.5%
2022$10,172+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft2,140DeedBook 6438, Page 1812Recorded4/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$102,350
DeedBook 2348, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1986