Skip to content

16 Country LaneTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 8, 2022

Property Information

Block2171
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
29%
Improvement Value:$233,500
71%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,590+6.7%
2024$10,864+1.2%
2023$10,732+6.5%
2022$10,074+2.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,140DeedBook 6481, Page 1219Recorded4/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 5494, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4305, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3202, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$115,050
DeedBook 2334, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1986