Skip to content

43 Kirby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block2238
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page173

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
16%
Improvement Value:$154,700
84%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+6.7%
2024$6,097+1.2%
2023$6,024-10.9%
2022$6,762+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 6314, Page 1795Recorded1/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925