Skip to content

1111 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block2238
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page173

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
89%
Improvement Value:$21,900
11%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,189+6.7%
2024$6,738+1.2%
2023$6,657-10.9%
2022$7,473+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2748, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1930