Skip to content

56 Kirby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
May 12, 1999

Property Information

Block2238
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page173

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
24%
Improvement Value:$100,900
76%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+6.7%
2024$4,363+1.2%
2023$4,310-10.9%
2022$4,839+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 3596, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1940