Skip to content

46 Kirby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block2238
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page173

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
28%
Improvement Value:$87,600
72%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,317+6.7%
2024$4,046+1.2%
2023$3,997-10.9%
2022$4,487+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6224, Page 662Recorded7/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940