Skip to content

536 Ridge Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 1996

Property Information

Block2357
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
22%
Improvement Value:$113,700
78%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,163+6.7%
2024$4,839+1.2%
2023$4,780-10.9%
2022$5,366+8.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955