Skip to content

1810 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block2266
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage918
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
22%
Improvement Value:$72,100
78%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,253+6.7%
2024$3,049+1.2%
2023$3,012-10.9%
2022$3,381+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft918DeedBook 6418, Page 979Recorded10/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3500, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1910