Skip to content

1808 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block2266
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class10
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
19%
Improvement Value:$232,500
81%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,096+6.7%
2024$9,463+52.0%
2023$6,226-10.9%
2022$6,989+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,416DeedBook 6479, Page 1648Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,416DeedBook 6425, Page 1001Recorded12/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920