Skip to content

1302 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Feb 29, 1996

Property Information

Block2321
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
26%
Improvement Value:$75,100
74%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,556+6.7%
2024$3,333+1.2%
2023$3,292-10.9%
2022$3,696+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 3044, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1927