Skip to content

2062 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block2341
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
22%
Improvement Value:$79,700
78%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+6.7%
2024$3,376+1.2%
2023$3,335-10.9%
2022$3,744+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 6125, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1942