Skip to content

2052 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block2341
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
19%
Improvement Value:$93,200
81%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,046+6.7%
2024$3,792+10.3%
2023$3,439-10.9%
2022$3,861+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft1,646DeedBook 6494, Page 1869Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 6218, Page 65Recorded5/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4966, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4717, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1910