Skip to content

2054 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block2341
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
19%
Improvement Value:$90,400
81%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,947+6.7%
2024$3,699+1.2%
2023$3,655-10.9%
2022$4,103+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,454DeedBook 6488, Page 1623Recorded6/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 5571, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5515, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2377, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1925