Skip to content

518 Ridge Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
May 31, 1989

Property Information

Block2357
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
18%
Improvement Value:$152,600
82%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+7.0%
2024$5,874+1.3%
2023$5,800-11.3%
2022$6,541+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2489, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1985