Skip to content

572 Ridge Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block2357
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description1S CB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
29%
Improvement Value:$104,500
71%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+6.7%
2024$4,879+1.2%
2023$4,819-10.9%
2022$5,410+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,387DeedBook 6595, Page 401Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,387DeedBook 6515, Page 782Recorded2/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930