Skip to content

322 Independence AveTrenton, NJ 08610

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block2373
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
15%
Improvement Value:$172,600
85%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+6.7%
2024$6,728+1.2%
2023$6,647-10.9%
2022$7,462+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,212DeedBook 6573, Page 1039Recorded11/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 6097, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1976