Skip to content

8 Rogers CrTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block2409
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,167
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
33%
Improvement Value:$105,100
67%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,529+6.7%
2024$5,182+1.2%
2023$5,120-11.2%
2022$5,763+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 6187, Page 317Recorded1/30/2014

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 3919, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1952