Skip to content

150 Redwood AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block2457
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
29%
Improvement Value:$152,100
71%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+6.7%
2024$7,075+1.2%
2023$6,989+4.1%
2022$6,711+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 6157, Page 989

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 6110, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1925