Skip to content

100 Redwood AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block2457
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
30%
Improvement Value:$134,200
70%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,748+6.7%
2024$6,325+1.2%
2023$6,249+4.1%
2022$6,000+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,458DeedBook 6421, Page 1457Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 6186, Page 1305Recorded1/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$51,750
DeedBook 2081, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1955