Skip to content

142 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block2457
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
34%
Improvement Value:$114,500
66%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+6.7%
2024$5,724+1.2%
2023$5,655+4.1%
2022$5,429+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3204, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1928