Skip to content

59 Colonial Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2482
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
30%
Improvement Value:$140,600
70%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,090+6.7%
2024$6,646+1.2%
2023$6,565+4.1%
2022$6,304+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 6413, Page 958Recorded9/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4365, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3742, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1956