Skip to content

756 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block2503
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$188,900
76%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+6.7%
2024$8,221+1.2%
2023$8,122+4.1%
2022$7,798+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6172, Page 1443

Property Built

Built

Year Built: 1952