Skip to content

117 Holmes Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 1997

Property Information

Block2503
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
38%
Improvement Value:$118,200
62%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+6.7%
2024$6,315+1.2%
2023$6,239+4.1%
2022$5,990+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955