Skip to content

22 Kerr Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block2551
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
32%
Improvement Value:$163,700
68%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+6.7%
2024$7,990+1.2%
2023$7,893+4.1%
2022$7,579+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,616DeedBook 6547, Page 400Recorded1/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2354, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1958