Skip to content

21 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Date
Nov 10, 1997

Property Information

Block2555
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
38%
Improvement Value:$126,700
62%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+6.7%
2024$6,774+1.2%
2023$6,692+4.1%
2022$6,426+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960