Skip to content

29 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block2555
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
33%
Improvement Value:$166,200
67%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+6.7%
2024$8,145+1.2%
2023$8,047+4.1%
2022$7,726+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6333, Page 1011Recorded7/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6168, Page 1062

Property Built

Built

Year Built: 1960