Skip to content

27 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block2555
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
39%
Improvement Value:$126,800
61%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+6.7%
2024$6,824+1.2%
2023$6,741+4.1%
2022$6,473+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,030DeedBook 6488, Page 1885Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 6254, Page 799Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 6238, Page 1511Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960