Skip to content

11 Dorothy Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block2555
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
33%
Improvement Value:$158,700
67%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+6.7%
2024$7,871+1.2%
2023$7,776+4.1%
2022$7,466+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5090, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1959