Skip to content

Hamilton Mkt Pl - U 13Robbinsville, NJ 08691

Commercial

Last Sale Price
$111,500,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block2613
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class10
DescriptionROADWAY-MP BLVD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
41%
Improvement Value:$168,800
59%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,047+6.7%
2024$9,417+1.2%
2023$9,303-0.3%
2022$9,331+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 4119, Page 36