Skip to content

500 Hamilton Mkt Pl - U18Robbinsville, NJ 08691

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block2613
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class10
DescriptionCHICK FIL A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,064
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,000
38%
Improvement Value:$1,680,300
62%
Total Assessment$2,730,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,216+3.1%
2024$93,292+1.2%
2023$92,162-0.3%
2022$92,443+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 6555, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2024