Skip to content

524 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$74,900
Last Sale Date
Mar 27, 1985

Property Information

Block2688
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
36%
Improvement Value:$118,100
64%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+6.7%
2024$6,058+1.2%
2023$5,984-0.3%
2022$6,003+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 2286, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1960