Skip to content

4897 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block2688
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,247
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
35%
Improvement Value:$111,300
65%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,298+1.2%
2023$5,234-0.3%
2022$5,250+3.4%
2021$5,077+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,247DeedBook 6501, Page 1261Recorded9/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960