Skip to content

19 East Acres DrTrenton, NJ 08620

Built 1979

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 5, 2014

Property Information

Block2741
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
33%
Improvement Value:$212,700
67%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+6.7%
2024$10,533+1.2%
2023$10,406-0.3%
2022$10,438+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,514DeedBook 6208, Page 384Recorded12/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 2376, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1979