Skip to content

168 Harb Woodsville RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block51
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,035
Acreage4.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,600
32%
Improvement Value:$665,400
68%
Total Assessment$980,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,939+3.3%
2024$29,949-0.1%
2023$29,978-2.4%
2022$30,719+2.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6209, Page 1519

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6209, Page 1519Recorded1/5/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6124, Page 273

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6018, Page 42

Property Sale

Sale
$536,691
DeedBook 5729, Page 154

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5350, Page 60

Property Sale

Sale
$529,000
DeedBook 4324, Page 47

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 3040, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1955