Skip to content

1454 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block51
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,536
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
72%
Improvement Value:$99,900
28%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,072+3.3%
2024$10,717-0.1%
2023$10,728+2.5%
2022$10,468+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,536DeedBook 6575, Page 1747Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6199, Page 1921Recorded8/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965