Skip to content

119 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1910

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jan 18, 1994

Property Information

Block8
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,835
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
63%
Improvement Value:$149,400
37%
Total Assessment$405,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+3.3%
2024$12,404-0.1%
2023$12,416+2.5%
2022$12,116+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2771, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1910