Skip to content

468 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1927

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block98
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG 1OB
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,068
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,300
73%
Improvement Value:$76,100
27%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+3.3%
2024$8,477-0.1%
2023$8,486+5.3%
2022$8,060+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,068DeedBook 6396, Page 1069Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6265, Page 714Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2667, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1927