Skip to content

436 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2010

Property Information

Block98
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,111
Acreage3.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,300
37%
Improvement Value:$410,800
63%
Total Assessment$654,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,650+3.3%
2024$19,989-0.1%
2023$20,009+2.5%
2022$19,525+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3827, Page 117