Skip to content

738 Trumbull AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1935

Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block1102
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,120
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
40%
Improvement Value:$80,600
60%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,185+2.0%
2024$4,102+3.2%
2023$3,976+1.4%
2022$3,921+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935