Skip to content

130 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2012

Property Information

Block1309
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,000
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
24%
Improvement Value:$224,500
76%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+2.0%
2024$8,980+3.2%
2023$8,705+1.4%
2022$8,584+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2672, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1970