Skip to content

81 Greenfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2010

Property Information

Block1309
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,280
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
34%
Improvement Value:$122,400
66%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+2.0%
2024$5,653+3.2%
2023$5,480+1.4%
2022$5,404+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5916, Page 224

Property Sale

Sale
$261,590
DeedBook 5139, Page 240

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3591, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1975