Skip to content

155 Graf AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block1501
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage832
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
46%
Improvement Value:$82,100
54%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,709+2.0%
2024$4,615+3.2%
2023$4,473+1.4%
2022$4,411+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3086, Page 161

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 2551, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1950