Skip to content

111 Graf AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 3, 2005

Property Information

Block1501
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,764
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
30%
Improvement Value:$158,700
70%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,864+3.2%
2023$6,654+1.4%
2022$6,561+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5206, Page 49

Property Sale

Sale
$159,916
DeedBook 4356, Page 199

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2612, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1958