Skip to content

227 Eggert Crossing RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1930
Vacant Land

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 8, 2009

Property Information

Block2312
Lot127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,342+2.0%
2024$2,295+3.2%
2023$2,225+1.4%
2022$2,194+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6019, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1930