Skip to content

30 Rossa AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block2312
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,805
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
37%
Improvement Value:$148,200
63%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+5.7%
2024$6,933+3.3%
2023$6,713+1.5%
2022$6,616+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,805DeedBook 6526, Page 1442Recorded6/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950