Skip to content

37 Eggert Crossing RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block2312
Lot134
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,164
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
25%
Improvement Value:$259,500
75%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+2.0%
2024$10,571+19.6%
2023$8,838+1.4%
2022$8,715+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,164DeedBook 6497, Page 50Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$391,000
Sq Ft3,196DeedBook 6437, Page 480Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3271, Page 81

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2711, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1910