Skip to content

18 Alyce CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Date
May 23, 2004

Property Information

Block3004
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,487
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
43%
Improvement Value:$125,300
57%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+2.0%
2024$6,643+3.2%
2023$6,439+1.4%
2022$6,350+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4789, Page 90

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3276, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1958